Haberler

TAVUK ETİ VE BESLENME

                                   TAVUK ETİ ve BESLENME

           

            Büyüme ve gelişmede  hücre büyümesi, doku yapımı ve onarımı için en önemli temel besin öğelerinden birisi proteindir. Çocukların yeterli miktarda protein tüketmeleri; büyümeleri, gelişmeleri, hastalıklardan korunabilecekleri şekilde bağışıklık sistemlerini güçlendirebilmeleri  ve dolayısıyla okul başarıları için çok önemlidir.

            Genç bir nüfusa sahip Türkiye’nin bir bölümü yetersiz ve dengesiz beslenme nedeniyle sağlıksız ve hastalıklı çocuklar ile mücadele ederken , önemli bir bölümünde ise çocuklar özellikle protein ve B12 vitamini eksikliği sonucu yetersiz beslenme nedeniyle daha sık hastalanmakta, hastalıkları da uzun sürmektedir. Bu durum da çocukları büyüme-gelişme ve okul başarıları açısından olumsuz etkilemektedir.

            Yeterli ve kaliteli protein alınmadığı zaman önce büyüme ve gelişme durur, vücut ağırlığı azalmaya başlar, sonra giderek bağışıklık sistemi zayıfladığı için hastalıklara yakalanma olasılığı artar; hastalıkların iyileşmesi de çok uzun sürer.

            Yapılan bilimsel çalışmalar ülkemizdeki çocukların büyük bir çoğunluğunun yeterli miktarda proteini , özellikle kaliteli protein dediğimiz vücutta kullanım oranı daha yüksek olan hayvansal proteinlerden tüketmediklerini göstermektedir.

            Sağlıklı çocuk yetiştirmede en önemli etkenlerden birisi sağlıklı ve bilgili anne babalardır. Ailelerin yeterli ve dengeli beslenme konusunun çok önemli bir parçası olan hayvansal proteinler özellikle de Tavuk eti ve Beslenme konusunda bilgilenmeleri amacıyla bu yazı hazırlanmıştır.

            Çocuklarda vücut dokularının büyümesi için sürekli protein sentezi gereklidir. Bu sebeple çocuklara iyi kaliteli proteinlerden verilmelidir. Hayvansal kaynaklı proteinler; İYİ KALİTELİDİR. Kurubaklagiller ve tahıllar da protein içerirler. Ancak bu proteinin kalitesi daha düşük derecededir. Bu nedenle bitkisel kaynaklı proteinlerin hayvansal kaynaklı proteinlerle ( et, tavuk vb.) birlikte tüketilmesi özellikle çocuklar için önemlidir.

                           TAVUK ETİ:

            Tavuk eti; az yağlı proteince zengin ve kısa lifli oluşu nedeniyle çiğnemesi ve sindirimi kolay bir besindir. Ekonomik oluşu sayesinde de bol miktarda tüketilebilecek en önemli PROTEİN kaynaklarındandır.

            Tavuk etinin dana ve koyun etine göre protein değeri daha yüksek olması ile birlikte yağ oranı da daha düşük olması sebebi ile avantajlı durumdadır. Günümüzde ölüm nedenlerinin başında gelen kalp- damar hastalıklarından korunmada en önemli noktalardan biri doymuş yağ miktarını azaltmaktır. Kan kolesterol düzeyi yüksek olan bireylerde kırmızı et yerine tavuk etinin daha çok tercih edilmesinin nedeni de buna dayanmaktadır.

            Düşük miktarda yağ ve kolesterol alımını amaçlayan beslenme programında tavuk eti, son derece sağlıklı bir tercihtir.

            Tavuk eti; yüksek biyolojik değere sahip olduğu için kaliteli protein sınıfına dahil olmaktadır. B12 vitamini başta olmak üzere B grubu vitaminleri ve kansızlıktan koruyan demir minerali bakımından da zengindir. İçerdiği protein de % 90 – 100 oranında vücut proteinlerine dönüşebilmektedir.

            Özetle; besin değerinin yüksekliği yanında kırmızı ete kıyasla daha ekonomik fiyatla tüketime sunulması, tavuk etini daha çok tercih edilebilir kılan diğer bir önemli özelliktir.

                                                                         Dyt. Nihan Ersin

Bizimle iletişime geçin
+90 224 441 40 07 - info@pilicekspres.com
Yandex.Metrica